Sieťky proti hmyzu

 
 
 

 

 

 

 

 
 
 
 

SIEŤKY PROTI HMYZU

Praktickým riešením ako sa chrániť pred dotieravým hmyzom a zabezpečiť si kľudný spánok aj pri otvorenom okne sú sieťky proti hmyzu.

Výhody sieťok proti hmyzu:

 • ekologická ochrana proti hmyzu bez použitia chémie,
 • umožňujú plynulú reguláciu vzduchu medzi interiérom a exteriérom,
 • výroba na mieru podľa typu okna a dverí,
 •  extrudovaný hliníkový profil (roztavený hlinkový materiál je vlisovaný do matrice) a vnútorné rohové spojky zabezpečujú tvarovú stálosť a dlhú životnosť sieťok,
 • použitie kvalitnej sieťovny,
 • jednoduchá údržba,

Typy sieťok:

 • pevné sieťky na okná
 • pántové sieťky na dvere v pevnom ráme
 • rolovacie sieťky na okná a dvere
 • posuvné sieťky na dvere
 • plisované sieťky na okná a dvere

Používané druhy sieťovín:

 • štandardná sieťovina
 • protipeľová sieťovina
 • extrapriehľadná sieťovina "Invisible"
 • zosilnená sieťovina "Petscreen"

Farebné prevedenie:

 • podľa vzorkovníka farieb RAL a RENOLITOVÝCH FÓLIÍ
 
 

PEVNÉ SIEŤKY PROTI HMYZU NA OKNÁ

Pevná sieťka proti hmyzu na okná je tradične najpoužívanejším a finančne najmenej náročným typom sieťky. Rám dnešných pevných sieťok je vyrobený z extrudovaného hliníkového profilu, ktorý sa vyznačuje vysokou tvarovou stálosťou. Rohy sieťok sú pospájané vnútornými nerezovými spojovacími rohovníkmi a rohy profilov sú upravené zrezaním do 45° uhla. Hliníkové rohovníky a úprava celého rámu siete v rohoch do 45° uhla zabezpečuje maximálnu stabilitu celej sieťky. Maximálne rozmery sieťok v pevnom ráme sú 200 x 200 cm. Pevná sieťka proti hmyzu na okná sa montuje zvnútra miestnosti, bez nutnosti vŕtania do okenného rámu a celá sieť sa podľa typu fixuje pomocou otočných, pružinových alebo vhadzovacích držiakov . Vďaka jednoduchosti konštrukcie pevných sietí je s nimi veľmi jednoduchá manipulácia. Údržba pevnej siete nie je náročná, sieťovinu stačí povysávať, prípadne pretrieť vlhkou handričkou, rám siete je možné umyť vodou s pridaním saponátu. Demontáž pevných sietí počas zimného obdobia nie je nutná.

Pevné sieťky proti hmyzu na okná

 

PÁNTOVÉ SIEŤKY PROTI HMYZU NA DVERE V PEVNOM RÁME

Pántové sieťky proti hmyzu na dvere v pevnom ráme sú určené na montáž na rám dverí z exteriéru. Profily použité na ich výrobu sú z extrudovaného hliníka, rohy rámu aj krídla sú upravené do 45° uhla, spevnené vnútornou nerezovou rohovou spojkou. Zabezpečenie dverí sieťky v uzatvorenom stave je vyriešené pásovým magnetom, ktorý je súčasťou krídla s možnosťou použitia samozatváracích pántov. Maximálne rozmery pevných sieťok na dvere sú 130 x 230 cm. Údržba týchto sieťok je identická ako pri pevných sieťkach na okná a rovnako tak nie je nutná ich demontáž v zimnom období.

Pántové sieťky proti hmyzu na dvere

 

ROLOVACIE SIEŤKY PROTI HMYZU NA OKNÁ A DVERE

Rolovacie sieťky sú samonavíjacie súpravy, ktorých konštrukcia je hliníková. Ich samonavíjanie je zabezpečené pružinovým mechanizmom umiestnenom v hriadeli, na ktorom je navinutá samotná sieťovina. Celá mechanika je uzavretá v hranatom alebo oblom boxe. Sieťovina sa pohybuje vo vodiacich lištách a fixuje sa v koncovej lište, kde je zachytená pomocou úchytov. Vodiace lišty aj koncová lišta obsahujú tesniace kefy brániace vniknutiu všetkých hmyzích hostí. Pre plynulý chod sieťoviny môže byť pružinový mechanizmus doplnený brzdou.

Rolovacie sieťky sú určené na okná aj dvere, rozdiel je len v umiestnení boxu s hriadeľom. Pri oknách je to v hornej časti a pri dverovej sieťke na jednej zo strán. Vodiace lišty rolovacích sieťok sa kotvia do ostenia alebo na rám okien a dverí. Maximálne rozmery rolovacích sieťok sú pri jednokrídlových sieťka 130 x 260 cm a pri dvojkrídlových 240 x 260 cm.

Samostatným typom rolovacích sieťok sú sieťky na strešné okná, ktoré tiež obsahujú pružiový mechanizmus, montujú sa však výhradne na ostenie takým spôsobom aby mohlo byť okno až do hĺbky ostenia otvorené.

Rolovacie sieťky sa ovládajú ťahom za ovládaciu lištu, úchyty alebo šnúrku, ktoré sú na nej nainštalované. Ak je sieťka strešného okna mimo dosahu človeka je nutné požiť na ovládanie tyč.

Ich demontáž v zimnom období nie je potrebná, ak sieťku nepoužívame, stačí ju zrolovať do boxu.

Rolovacie sieťky proti hmyzu na okná a dvere

 

POSUVNÉ SIEŤKY PROTI HMYZU NA DVERE

Posuvné dverové siete sú elegantnou a komfortnou ochranou proti hmyzu. Sú tvorené dverovým krídlom so sieťovinou, ktoré sa v spodnej časti kĺže na integrovaných pojazdových kolieskach buď v ráme alebo vo vodiacich koľajniciach, čo uľahčuje ich manipuláciu a zabezpečuje veľmi tichý chod. V hornej časti krídla sú aretačné komponenty, vďaka ktorým je krídlo fixované k hornému profilu vonkajšieho rámu alebo koľajnice. Posuvnú dverovú časť je možné jednoducho vybrať bez demontáže rámu. V prípade potreby je možné osadiť vedľa seba aj viac rámov a vytvoriť tak tzv. dvojdráhovú posuvnú sieť. Kefkové tesnenie, ktoré je umiestnené v drážke profilu krídla zabezpečuje maximálny tesniaci efekt. Maximálne rozmery jednokrídlových posuvných sieťok sú 170 x 250 cm a dvojkrídlových 340 x 250 cm.

Tento typ dverovej siete je zvlášť vhodný na francúzske okná a na dvere terás. Je tiež vhodný na miesto, kde je málo priestoru predo dvermi, ale na druhej strane vyžaduje veľký priestor vedľa dverí.

Posuvná sieťka proti hmyzu na dvere

 

PLISOVANÉ SIEŤKY NA DVERE A OKNÁ

Plisované sieťky sú najnovším produktom medzi sieťovými protihmyzovými systémami. Špičková technológia a inovatívny dizajn  vytvorili z čisto funkčného produktu veľmi dekoratívny doplnok exteriéru domov a bytov.

Plisovaná sieťka má jednoduché ovládania a vďaka bezpružinovej konštrukcii je jej posúvanie plynulé. Veľkou výhodou oproti rolovacím sieťkovým systémom je jej presné polohovanie. V hornej časti sa sieťka posúva vo vodiacom profile v tvare U, v dolnej časti je sieť vedená veľmi nízkym PVC profilom, ktorý umožňuje prakticky bezbariérový prechod medzi exteriérom a interiérom.  Jednou z ďalších výhod plisovaných sieti  je možnosť vzájomného spájania jednotlivých dverových segmentov pri riešení širokých fasádnych otvorov, preto je vhodná do všetkých typov dverových výplní vrátane balkónov, terás aj zimných záhrad. Maximálna šírka plisovanej sieťky pri použití 4 segmentov  dosiahne 540 cm.

Plisovana sieťka proti hmyzu

 

Používané druhy sieťovín

Sieťovina používaná takmer na všetky typy sieťok proti hmyzu je vyrábaná zo skleného vlákna potiahnutého PVC vrstvou. Vďaka tomuto materiálovému zloženiu sú sieťky proti hmyzu odolné voči poveternostným podmienkam a minimálne reagujú na tepelné výkyvy. Farba sieťoviny môže byť čierna alebo šedá. Šedá sieťovina nie je vizuálne rušivá, pretože šedá farba s okolitým prostredím splýva a na okne ju takmer nepozorujeme. Vyznačuje sa výbornou svetelnou priepustnosťou. V minulosti sa využívala aj biela sieťovina, ktorá však bola veľmi výrazná. Sieťovina je upevnená v hliníkovom ráme pomocou pryžových upchávok.

Okrem štandardnej sieťoviny je v ponuke aj sieťovina brániaca prieniku peľa, ktorá je určená zvlášť pre klientov trpiacich na peľové alergie, ďalej extra priehľadná sieťovina INVISIBLE a tiež sieťovina so zvýšenou odolnosťou voči pazúrikom domácich zvierat PETSCREEN.

Na výrobu plisovaných sietí sa používa špeciálna sieťovina, ktorá môže byť čiernej alebo šedej farby. Je stabilnejšia ako plochá sieťovina pretože je vyrobená nielen z PVC vlákien ale hlavne z para-aramidového vlákna kevlar, ktoré v roku 1965 vyvinula firma DuPont a ktoré pôvodne malo slúžiť ako náhrada oceľových výstuží v pretekárskych pneumatikách počas 70-tych rokov. Vďaka vysokej pevnosti pri zachovaní nízkej hmotnosti našlo vlákno kevlar uplatnenie, okrem iného, aj pri výrobe plisovaných sieťok.

Druhy sieťovín proti hmyzu