Tienenie strešných okien

 
 
 


 

 

 

 

 
 
 
 

Tienenie strešných okien VELUX

Najpredávanejším typom strešných okien u nás sú strešné okná nemeckej spoločnosti VELUX, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od roku 1993. Súčasťou jej výrobného programu je okrem samotných strešných okien, svetlovodov, svetlíkov a ďalších produktov pre ploché strechy aj tieniaca technika určená pre tieto výrobky.

Správnym výberom tieniacej techniky ovplyvníte množstvo denného svetla a tepelný komfort vo vašom domove. Ponúkaný sortiment roliet a žalúzií vám umožní vybrať si najvhodnejšie riešenie, napríklad úplné zatemnenie v spálni, funkčné tienenie v kuchyni alebo zamedzenie prehrievania v obývačke.

Typy Tieniacej techniky VELUX

- ZATIEŇUJÚCE ROLETY

- ZATEMŇUJÚCE ROLETY

-ZATEMŇUJÚCE ROLETY PRE DETI

- PLISOVANÉ ROLETY

- KOMBINOVANÉ ROLETY

- DVOJITO PLISOVANÉ ROLETY

- RÍMSKE ROLETY

- ŽALÚZIE

- PLISOVANÉ ROLETY PRE SVETLÍKY

- MARKÍZY PRE STREŠNÉ OKNÁ

- SIEŤKY PROTI HMYZU

Originálna tieniaca technika Velux neodmysliteľne patrí k tomuto typu strešných okien. Spoločnosť Velux ponúka najširší sortiment roliet a žalúzií k strešným oknám na slovenskom trhu, ktoré dokonale sedia a spoľahlivo fungujú dĺhé roky. Ich kúpou máte istotu, že boli vyrobené po viac ako 70-ročných skúsenostiach s vývojom a testovaním vhodného riešenia pre strešné okná.

 

SPÁJAME KRÁSU S FUNKČNOSŤOU

 

 
 

OVLÁDANIE TIENIACEJ TECHNIKY VELUX

Aby ste si pre konkrétny typ tieniacej techniky vybrali správny spôsob jeho ovládania, mali by ste vziať do úvahy v akej výške sú strešné okná umiestnené ako často predpokladáte rolety alebo žalúzie používať.

MANUÁLNE OVLÁDANIE

 

Manuálne ovládanie interiérovej tieniacet techniky VELUX je veľmi jednoduché. Všetky produkty sa pohybujú vo vodiacich koľajniciach, ktoré zabezpečujú hladké fungovanie a plynulé polohovanie. Napriek tomu existujú malé rozdiely v ich manuálnom ovládaní.

 

Rolovacie rolety (zatieňujúce aj zatemňujúce) sú upevnené k hornému krytu strešného okna a v spodnej časti majú ovládaciu rukoväť, ktorej uchopením môžeme rolety vyťahovať, sťahovať alebo polohovať podľa svojich predstáv.

Kombinovaná roleta má dva druhy spojených textílií, ktoré sa môžu nastaviť nezávisle a preto aj dve ovládacie rukoväte. Jedna rukoväť je umiestnená medzi dvoma textíliami a druhá v spodnej časti plisovanej textílie. Uchopením jednej z rukovätí je možné regulovať množstvo svetla alebo stupeň zatemnenia v miestnosti.

Plisované, dvojito plisované a rímske rolety, ktoré sa tiež pohybujú v bočných hliníkových koľajniciach, nie sú však fixované v hornej časti strešného okna a majú dve ovládacie rukoväte inštalované v hornej a spodnej časti rolety. Tento systém umožňuje nastavovať rolety zhora nadol aj zdola nahor a polohovať roletu aj tým spôsobom, že jej textília môže zakrývať len hornú alebo len dolnú časť okna, alebo len jeho stred.

Žalúzia VELUX nemá na rozdiel od tradičných žalúzií ovládacie šnúrky, tyčky alebo retiazku, polohuje sa ovládacou rukoväťou v spodnej časti žalúzie. Pre naklápanie lamiel, ktorým nastavujeme smer vnikajúceho svetla je určený naklápací mechanizmus integrovaný v pravej bočnej koľajnici a je možné ho nastavovať ľubovoľne pozdĺž celej bočnej koľajnice. Naklápanie lamiel prebieha posunom naklápacieho mechanizmu smerom hore alebo dole.

 

Charakter strešného okna umožňuje aj exteriérovú tieniacu techniku manuálne ovládať zvnútra miestnosti. Takým prípadom je markíza VELUX. Po otvorení okna a jeho pretočení o 180 stupňov je možné markízu zafixovať do dvoch háčikov na vonkajšej spodnej strane krídla okna. Okno je možné otvárať a zatvárať aj vtedy, keď je markíza stiahnutá.

MANUALNE OVLÁDANÁ ROLETA VELUX

MANUÁLNE OVLÁDANÁ PLISOVANÁ ROLETA VELUX

MANUÁLNE OVLÁDANÁ ŽALÚZIA VELUX

MANUÁLNE OVLÁDANÁ MARKÍZA VELUX

DIAĹKOVÉ OVLÁDANIE S ELEKTRICKÝM ALEBO SOLÁRNYM POHONOM 

Tieniaca technika VELUX sa ovláda pomocou inteligentného dotykového diaľkového ovládača VELUX INTEGRA®, ktorý sa originálne dodáva so strešným oknom VELUX INTEGRA®. Intuitívne riešenie umožňuje jeho jednoduch používanie. Tento typ ovládača obsahuje prednadstavené programy pre každodenný komfort a tieniacu techniku je možné ovládať z ktoréhokoľvek miesta v miestnosti.

Ak je tieniaca technika VELUX napojená na solárny alebo elektrický pohon, manuálne ovládanie pomocou rukoväte zostáva naďalej zachované.

Ak nemáte strešné okno na elektropohon, ale máte záujem o tieniacu techniku na diaľkové ovládanie, môže sa použiť solárny pohon. Batéria na solárne dobíjanie získava dostatok energie, až na 600 úkonov, a to aj v prípade, že nie je prítomné žaidne priame slnečné svetlo na dobíjanie.

Elektropohon tieniacej techniky VELUX je v prípade inštalácie okna  VELUX INTEGRA® vhodný pre všetky typy tieniacej techniky okrem kombinovaných a rímskych roliet. Solárny pohon je dodávaný v interiérových rolovacích roletách (zatieňujúce a zatemňujúce rolety), vonkajších markízach a vonkajších roletách.

VELUX INTEGRA

 

KUX 100 VELUX

   
 

TYPY TIENIACEJ TECHNIKY VELUX

 

ZATIEŇUJÚCE A DEKORAČNÉ ROLETY VELUX

Zatieňujúca a dekoračná roleta VELUX poskytuje ochranu pred pohľadmi zvonku, rozptyľuje slnečné žiarenie a vytvára príjemné tlmené osvetlenie. Stupeň zjemnenia slnečného žiarenia je rôzny a závisí od farby textílie. Je dostupná v 15 roznych farbách a vzoroch. Výborne sa hodí do pracovní a obývacích izieb. K dispozícii je buď s bočnými vodiacimi profilmi a plynulým polohovaním alebo v ekonomickom prevedení s háčikmi a trojpolohovým nastavením.

ZATIEŇUJÚCA ROLETA VELUX ZATIEŇUJÚCA ROLETA VELUX
 

ZATEMŇUJÚCE ROLETY VELUX

Zatemňujúca roleta VELUX poskytuje 100% zatemnenie v noci aj cez deň, preto je ideálna na použitie predovšetkým do spální a detských izieb. Vďaka novému tenkému dizajnu bočných profilov a hornej krycej lišty a zároveň konštrukčnému vylepšeniu poskytuje roleta Velux najlepšie zatemnenie na trhu. Bočné hliníkové profily, v ktorých sa roleta pohybuje zabezpečujú hladké fungovanie a plynulé polohovanie. Uchopením rukoväte v spodnej časti rolety je možné ju vytiahnuť, stiahnuť alebo nastaviť do akejkoľvek pozície.

Textília rolety je vyrobená z polyesteru odolného voči znečisteniu, zo zadnej strany je potiahnutá špeciálnym hliníkovým povrchom, ktorý odráža v lete teplo a v zime naopak teplo zadržiava v miestnosti. K dispozícii je v 24 farieb a vzorov, ktorými je možné vhodne doplniť interiér podkrovnej miestnosti.

ZATEMŇUJÚCA ROLETA VELUX ZATEMŇUJÚCA ROLETA VELUX
 

ZATEMŇUJÚCE ROLETY - KOLEKCIA SNOV PRE DETI

Detská izba má väčšinou dve funkcie, je to miesto pre hry detí aj pre ich kľudný spánok zároveň. Kolekcia snov, ktorá vznikla spoluprácou spoločností VELUX & Disney, sa snaží vytvoriť prostredie, ktoré bude rozvíjať fantáziu detí  a povzbudzovať ich predstavivosť pri hrách. Pri spánku zároveň zatemní detskú izbu počas noci aj dňa. 

Kolekcia snov so sériou rozprávkových roliet obsahuje 12 rôznych vzorov so šiestimi Disneyho postavičkami. Strešné okno detskej izby tak môže rozveseliť macko Pu, Bambi, miška Minie a mišiak Mickey, hrdinovia filmu Lietadlá aj Popoluškin princeznovský príbeh.

Všeky motívy kolekcie sú spracované v dvoch typoch dizajnu - prvý typ hýri jasnými, veselými farbami a poteší najmenších, druhý typ ponúka jemnejšie odtiene a zaujme škôlarov a školákov. Nechýba ani veľa ružovej  pre malé slečny, ale aj ďalších pastelových farieb. Do chlapčenských izieb priletí zase s lietadlom Práškom výrazná modrá alebo zelená. Kolekcia obsahuje aj neutrálne vzory do spoločných izieb chlapcov a dievčat. Rolety je tiež možné ľubovoľne ladiť podľa farieb interiéru.

 

PLISOVANÉ ROLETY VELUX

Plisované rolety VELUX sú vyrobené z plisovanej textílie, ktorá sa pohybuje v štíhlych vodiacich lištách z eloxovaného hliníka, ktoré zabezpečujú hladké fungovanie a jednoduché polohovanie. Roleta nie je zafixovaná ani v hornej ani v spodnej časti okna čo umožňuje nastavovať roletu zhora nadol aj zdola nahor pomocou ovládacej rukoväte v hornej aj v spodnej časti rolety. Pomocou jednej z rukovätí sa reguluje množstvo dopadajúceho svetla do interiéru.

PLISOVANÁ ROLETA VELUX PLISOVANÁ ROLETA VELUX
 

KOMBINOVANÉ ROLETY VELUX

Kombinovaná roleta VELUX je zatemňujúca roleta a plisovaná roleta v jednom a predstavuje preto to najlepšie z obidvoch produktov, úlné zatemnenie black out-ovej textílie aj jemne rozptýlené prirodzené svetlo v priebehu dňa prostredníctom priehľadnej textílie. Kombinovaná roleta má dve ovládacie rukoväte, ktoré sa nastavujú nezávisle, hoci obidve textílie sú spojené. Prvá ovládacia rukoväť je umistnená medzi dvoma látkami, ktoré zároveň spája, druhá rukoväť je umiestnená v spodnej časti plisovanej textílie. Jednoduchým pohybom hore a dole a výberom rukoväte sa reguluje množstvo vnikajúceho svetla alebo zatemnenie. Jej prevednie je možné vo všetkých farbách zatemňujúcej rolety v kombinácii s bielou plisovanou textíliou.

KOMBINOVANÁ ROLETA VELUX

 

DVOJITO PLISOVANÉ ROLETY VELUX

Dvojito plisované rolety VELUX ponúkajú flexibilné zatemnenie a pre úsporu energie aj zlepšenie tepelno-izolačných vlastnosti až o 21%. Majú štíhly dizajn nosných profilov a sú bez viditeľných šnúrok.Dvojité plisé nie je fixované ani hore, ani v spodnej časti, preto je možné roletu flexibilne polohovať tak, aby sa zabezpečila potrebná regulácia svetla, prípadne súkromie.

DVOJITO PLISOVANÉ ROLETY VELUX DVOJITO PLISOVANÉ ROLETY VELUX
 

RÍMSKE ROLETY VELUX

Rímske rolety VELUX s dekoratívnym dizajnom vytvárajú mäkkú a teplú atmosféru s prirodzenými odtieňmi textílií.Manuálne ovládaná rímska roleta Velux sa pohybuje v bočných vodiacich profiloch, nie je fixovaná ani hore ani dolu, čo umožňuje flexibilné nastavenie polohy rolety na okne. V ponuke je 20 druhov textílií s rozličnou priepustnosťou svetla. 

V roku 2011 vytvoril známy dizajnér Karim Rashid pre spoločnosť VELUX kolekciu textílií na dekoračné rolety a vďaka tomu bola kolekcia tieniacej techniky pre strešné okná doplnená o prvok dizajnu. Na túto skúsenosť nadväzuje spoločnosť VELUX aj v roku 2015 a prichádza s farebnou kolkciou textílií na rímske rolety pre strešné okná, ktorá vznikla spoluprácou s holandskou dizajnérskou dvojicou Scholten & Baijings. 

Denné svetlo je pre nás veľmi dôležité a prirodzená atmosféra,ktorú dokáže v miestnosti navodiť, je s umelým osvetlením nenapodobiteľná. Práve týmito svetelnými premenami sa inšpirovali autori novej kolekcie, dizajnéri Scholten & Baijings, ktorí navrhli 6 vzorov, 3 farebné štýly so zatemňujúcou textíliou a 3 s polopriehľadnou textíliou. Okrem toho každá rímska roleta je originálnym dizajnovým kúskom, pretože kažtá textília je strihaná individuálne a preto je nemožné nájsť dve rovnako vyzerajúce rolety, dokonca ja vzor pôsobí rôzne, v závislosti od toho ako je roleta na okne naskladaná.

VELUX RÍMSKEROLETY VELUX RÍMSKE ROLETY
 

ŽALÚZIE VELUX

VELUX žalúzia je odolná voči vlhkosti a preto je ideálna do kúpeľní a kuchýň. Má nízke nároky na údržbu a veľmi jednoduché bezšnúrkové ovládanie, ktoré umožňuje naklápať lamely a optimálne nastaviť smer svetla. Lamely na žalúziach sú 35 mm a sú vyrobené z lakovaného hliníka a pohybujú sa v štíhlych vodiacich lištách z eloxovaného hliníka. Vybrať si môžete z 9 farebných prevedení.

VELUX ŽALÚZIE VELUX ŽALÚZIE
 

MARKÍZY PRE STREŠNÉ OKNÁ VELUX

Vonkajšia markíza VELUX ponúka učinnú ochrnu pred prehrievaním, pretože odráža slnečné lúče ešte pred ich dopadom na sklenú tabuľu a dokáže znížiť vnútornú teplotu až o 6 ° C. K dispozícii je s čiernou sieťkou so 14 % priepustnosťou svetla. Sieťovaný materiál markízy je priehľadný, takže umožňuje výhľad z interiéru. Sieťovina markízy je zo 100% polyesteru, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom, preto má dlhú životnosť.

MARKÍZA VELUX MARKÍZA VELUX
 

SIEŤKY PROTI HMYZU VELUX

VELUX sieťka proti hmyzu sa jednoducho ovláda a je prispôsobená na všetky rozmery strešných okien Velux. Montuje sa na ostenie tak, že okno môže byť otvorené do hĺbky ostenia. Ak sieťku nie je potrebné použiť, je elegantne uložená v hliníkovom boxe. Odolná a priehľadná sieťovina nebráni výhľadu.

VELUX SIEŤKY VELUX SIEŤKY