Vertikálne žalúzie

 
 
 


 

 

 

 

 
 
 
 

Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie sú stále významným tieniacim systémom, ktorý  je využívaný predovšetkým pre svoju funkčnosť, jednoduchú manipuláciu a univerzálne použitie. Vertikálnych žalúzií je možné použiť pre štandardné okná, okná s horizontálnym alebo vertikálnym oblúkom, pre šikmé okná, výnimkou nie je ani ich použite na predelenie priestoru. Ich veľkou prednosťou je tiež schopnosť zatieniť aj veľké plochy. Svoje využitie majú nielen v administratívnych priestoroch ale výberom dizajnovej textílie môžeme nimi dekorovať okná aj v bytoch a rodinných domoch. Ich hlavná úloha ochrany pred slnkom a zvedavými pohľadmi je dnes rozšírená aj o dekoračnú funkciu . Zaujímavá môže byť tiež kombinácia rôznych farieb lamiel v jednej vertikálnej žalúzii, čím môžeme vytvoriť napríklad veselú detskú izbu.

 

Súprava vertikálnej žalúzie je zložená z nosnej koľajnice z extrudovaného hliníka, ktorá  ako jeden kus môže mať dĺžku až 7 m – v dokonalej optickej a technickej kvalite. Povrch koľajnice je odolný voči oteru. Môže byť bielo práškovaný alebo eloxovaný. Za príplatok je možné urobiť aj špeciálne lakovanie.

KOĽAJNICA VERTIKÁLNEJ ŽALÚZIE

V koľajnici je ukrytá celá ovládacia mechanika ako hriadeľ, pomocou ktorého sa posúvajú a natáčajú bežce s lamelovými háčikmi vyrobené z kvalitného plastu. Na háčiku sú zavesené samotné pásy lamiel, ktoré zabezpečujú tienenie a dekoráciu interiéru. Lamely vertikálnych žalúzií sú  z rôznych materiálov a v rôznych šírkach. Ovládanie vertikálnych žalúzie môže byť manuálne alebo na elektrický pohon.

Lamely vertikálnych žalúzií

Lamely vertikálnych žalúzií sú vyrobené z textílie, hliníku alebo vinylu a podľa použitého materiálu majú určitú šírku.

Textilné lamely môžu byť široké 250, 127, 89 alebo 63 mm.

Hliníkové Lamely sú v šírke 70 alebo 89 mm.

Vinylové lamely majú šírku 89 mm.

Štandardne majú  v dolnej časti závažia a sú pospájané spojovacou retiazkou  (okrem hliníkových, vinnylových a 250 mm textilných lamiel).

Ovládanie vertikálnych žalúzií

Naklápanie lamiel je možné do obidvoch strán o 200 °. 200-stupňový uhol zabezpečuje ich tesné uzavretie a veľmi dobré zatemnenie. Otváranie a zatváranie lamiel je pomocou šnúry.

Ovládanie Monocommand - retiazkou alebo tyčkou, kedy retiazka alebo tyčka plní obidve funkcie, naklápanie lamiel aj ich odťahovanie.

Vertikálne žalúzie na elektropohon majú motor umiestnený na ľavej strane za profilom alebo nad profilom a ovládanú sa buď diaľkovým ovládačom alebo pevným vypínačom.

Montáž vertikálnych žalúzii môže byť strop alebo na stenu pomocou konzol.

 

SPÁJAME KRÁSU S FUNKČNOSŤOU

 
 

MOŽNOSTI VYHOTOVENIA VERTIKÁLNYCH ŽALÚZIÍ

Vertikálne žalúzie sú reprezentatívnym doplnkom pracovného priestoru a vďaka širokej ponuke farieb a vzorov dokážu vkusne a moderne zladiť aj interiér domov a bytov. Ich antistatická úprava, farebná a tvarová stálosť textilných lamiel vyžaduje minimálne nároky na údržbu. Medzi prednosti tohto typu žalúzie patrí schopnosť zatieniť veľké plochy a sú zaujímavé tiež pre rôzne možnosti vyhotovenia.

 

ŠTANDARDNÉ VERTIKÁLNE ŽALÚZIE

Štandardné vertikálne žalúzie môžu byť vybavené ovládaním šnúrkou a retiazkou, mono ovládaním - len retiazkou, ktorá zabezpečuje posúvanie aj naklápanie lamiel. Možné je, samozrejme, tiež vyhotovenie s elektrickým pohonom na 230 V, s ovládaním na pevný vypínač alebo diaľkový ovládač. Môžu byť vyhotovené s rovnakou alebo s rozdielnou dĺžkou lamiel a tiež so zošikmenými lamelami v spodnej časti vertikálnej žalúzie.

štandardné vertikálne žalúzie, d-interior, Bratislava štandardné vertikálne žalúzie, d-interior, Bratislava štandardné vertikálne žalúzie, d-interior, Bratislava
 

ROHOVÉ VERTIKÁLNE ŽALÚZIE

MHZ rohové vertikálne žalúzie, d-interior, Bratislava MHZ rohové vertikálne žalúzie, d-interior Bratislava

Rohové vertikálne žalúzie majú identický sôsob ovládania ako štandardné vertikálne žalúzie. Dôležitou úlohou pri tomto type žalúzií je presné meranie svetlých rozmerov priestoru kam majú byť vertikálne žalúzie inštalované.

rohové vertikálne žalúzie,d-interior, Bratislava
rohové vertikálne žalúzie, d-interior, Bratislava
 

VERTIKÁLNE ŽALÚZIE PRE ŠIKMÉ STROPY

Vertikálne žalúzie pre šikmé stropy, d-interior, Bratislava Vertikálne žalúzie pre šikmé stropy, d-interior, Bratislava

Vertikálne žalúzie pre šikmé stropy môžu yť ovládané šnúrkou a retiazkou alebo motoricky. Paket je možné vytvoriť len v najvyššom mieste žalúziie. Strana ovládania je voliteľná, vpravo alebo vľavo.

Vertikálne žalúzie pre šikmé stropy,d-interior, Bratislava Vertikálne žalúzie pre šikmé stropy, d-interior, Bratislava
 

VERTIKÁLNE ŽALÚZIE MONTOVANÉ VEDĽA SEBA

Vertikálne žalúzie montované veľa seba s prekrytím lamiel sa doporučujú šírky interiéru viac ako 700 cm, alebo ak je potrebné rozdeliť aj menší priestor na samostatne ovládané súpravy. Sú to vlaste dve samostatne fungujúce vertikálne žalúzie, pričom prekrytie lamiel v mieste spoja je vyrobené ako pri jednej súprave. Spôsob ovládania je identický ako pri štandardných žalúziach, teda mono ovládanie - len retiazka, šnúrka a retiazka a samozrejme je možné aj ovladanie elktromotormi.

Vertikálne žalúzie montované vedľa seba Vertikálne žalúzie montované vedľa seba, d-interior Bratislava

.

 

KOMBINÁCIA ŠTANDARDNEJ A ŠIKMEJ ŽALÚZIE

Ak si to interiér vyžaduje je možné kombinovať štandardnú a šikmú vertikálnu žalúziu. Žalúzie sa montujú s prekrytím lamiel, čím pohľadovo vytvárajú jedn súpravu.Oddelené ovládania sú umiestnené na vonkajších alebo vnútorných stranách, podľa potreby. Pakety sa vytvárajú pri šikmých žalúziách vždy na strane väčšej výšky, pri rovných žalúziách vpravo alebo vľavo. Kombinovať môžeme jednu šikmú a jednu rovnú vertikálnu žalúziu, prípadne dve šikmé a jednu rovnú žalúziu.

KOMBINÁCIA VERTIKÁLNYCH ŽALÚZIÍ

KOMBINÁCIA JEDNEJ ŠIKMEJ A JEDNEJ ROVNEJ VERTIKÁLNE ŽALÚZIE

KOMBINÁCIA VERTIKÁLNYCH ŽALÚZIÍ

KOMBINÁCIA DVOCH ŠIKMÝCH A JEDNEJ ROVNEJ VERTIKÁLNEJ ŽALÚZIE

 

VERTIKÁLNA ŽALÚZIA - OVLÁDANIE TYČKA