Tapety RASCH TEXTIL

 
 
 


 

 

 

 

 
 
 
 

TAPETY RASCH TEXTIL

Jedným zo spôsobov vytvorenia príjemnej atmosféry v interiéri je inštalácia tapiet. Tapety môžu byť veľmi estetické, svoju krásu uchovávajú dlhú dobu a keď ich už máme po krk, jednoducho ich vymeníme.

TAPETY RASCH od nemeckého výrobcu, sú známe svojou kvalitou ale aj vytváraním harmónie medzi tradičným a moderným. Spoločnosť Rasch spolupracuje so známymi umelcami a dizajnérmi, ktorej výsledkom sú vlastné dizajnérske kolekcie.

Z HISTÓRIE TAPIET

História tapiet sa začala okolo roku 200 pr. n.l. v starovekej Číne. Prvé tapety si Číňania vyrábali z ryže, respektíve z ryžového papiera. V ďašom období po vynájdení papiera čínskym úradníkom sa ich výroba postupne rozšírila aj do arabského sveta a odtiaľ v 12. storočí aj do Európy. Veľký rozmach dosiahli tapety v období renesancie a vedúcu úlohu v ich výrobe hralo Anglicko a Francúzsko. Postupne sa tapety rozšírili z honosných sídiel šľachty aj do meštianskych domov.

Najstaršia stále existujúca európska tapeta sa nachádza v meste Cambridge v Anglicku a pochádza z roku 1509. Prvý spolok tapetárov vznikol vo Francúzsku v roku 1599 a prvý stroj na výrobu tapety zostrojil v roku 1785 Francúz Christophe-Philipe Oberkampf. Približne v rovnakej dobe ďalší Francúz Nicholas Louis Robert objavil spôsob výroby tapiet v rolkách.

Revolučný zvrat vo vývoji tapiet na prelome 18. a 19. storočia priniesol vynález papierenského stroja. Papier sa od tej doby mohol vyrábať v nekonečne dlhom páse, taktiež sa objavila nová surovina – namiesto doposiaľ výhradne textilných vlákien sa na výrobu papiera začalo využívať drevo.

V 19. storočí sa vďaka mnohým technickým objavom začali používať nové stroje i techniky. Tapety sa tlačili glejovými farbami z valcových foriem, pôvodne ručne vyrezávaných, potom z plstených plôch. Po druhej svetovej vojne sa výroba tapiet mnohonásobne zlepšila i rozšírila. Dnes sa tlačiarenské formy pripravujú pomocou najmodernejších metód od elektronických skenerov až po laserové rytie tlačiarenských valcov, na tlač sa používajú rôzne techniky. Vďaka tomu si dnes môžeme kúpiť tapety s akýmkoľvek, i veľmi náročným vzorom.

Na začiatku 20. storočia sa tapety etablovali ako jedny z najpopulárnejších spôsobov dekorácie stien v domácnostiach, potom asi okolo roku 1930 síce ustupujú do úzadia, ale dnes  sú tapety, vyrábané modernými technológiami, opäť v kurze.

 

SPÁJAME KRÁSU S FUNKČNOSŤOU